Nyílegyenes Íjász Club
2014
  • Főoldal
  • Krónika
    • Tagjaink
  • Események
  • Eredmények
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
    • 2014
  • Szabályzatok
    • (Új) Magor-próba szabályzat
    • Távcéllövő Országos Bajnokság >
      • Distance target shooting
    • Őszi Távvadász
  • Dokumentumok
  • Kapcsolatok
    • Barátaink
  • Fotók & Videók

„Elődeink ösvényein-Magor próba”
Nyolc év után megújítottuk a Magor- próba szabályzatát, mivel a Nyílegyenes IC csapata csatlakozott a HADAK ÚTJA versenysorozathoz. Több lövés, az ismételt távok meglövésével a javítás lehetősége, még nagyobb erőpróba!!! Az eddig vezetett és már lezárt ÖRÖKRANGLISTA továbbra is megtalálható a weboldalunkon. Kerüljünk fel együtt az új ÖRÖKRANGLISTÁRA !!!

Táv-, távcéllövő verseny szabályzata MEGÚJÍTVA 2021.évben !

A verseny célja:
Emlékezés Elődeink tudására valamint megismerni magunk és íjaink képességeit.

A verseny menete:
A verseny 2 részből áll:

- A távcéllövés 10 vesszővel célalakokra, célzónára történik. 2021-től a távcélokat 2 egymás utáni sorozatban lőjük! (Tehát 30-30 méteres cél,60-60 méteres cél, 90-90 méteres cél, 120-120 méteres cél, 150-150 méteres cél, majd egyszer-egyszer a 180 és a 210 méteres célt)

- A távlövés 10 vesszővel, lényege a célalak nélküli leghosszabb lövés lemérése, pontozása a kijelölt területen. A versenyen kilőhető vesszők száma: 130

Célfelületeket pontozása és méretei:

     Az elérhető pontozás 0-5-8-10 pont minden célfelületen és célzónán. A célfelületen, vagy célzónán kívüli lövések 0 pontot érnek. A belső kör 10 pont, ezen kívüli kör 8 pont, a külső kör 60 méterig és a célzóna 5 pontot ér.

-30 méteren:  VATA jellegű célfelület, 30 centiméteres átmérőjű belső kör (10 pont), 60 centiméteres átmérőjű középső kör (8 pont) és 80 centiméteres átmérőjű külső kör (5 pont). A tábla a talajon van rögzítve, nincs kiemelve állványon.

-60 méteren:  VATA jellegű célfelület, 50 centiméteres belső kör (10 pont), 70 centiméteres középső kör (8 pont) és 100 centiméteres külső kör (5 pont). A tábla a talajon van rögzítve, nincs kiemelve állványon.

     A célzónák megjelenésével módosul a célalak formája. A célalak felső részén elhelyezkedő körön belüli találatok 10 pontot érnek, a felület színe sárga. Az alsó négyzet alapú célfelületből a felső kör fél körcikke által kivágott részt leszámítva a 8 pontot érő találatok felülete, a felület színe piros. A célzónán belüli találatok minden esetben 5 pontot érnek.

-90 méteren: A célalak teljes magassága 110 cm, szélessége 70cm.  A 70 cm átmérőjű kör 10 pont , a célalak fennmaradó része 8 pont és 4,5 méteres átmérőjű a célzóna 5 pont.

-120 méteren: A célalak teljes magassága 130 cm, szélessége 80 cm. A 80 cm átmérőjű kör 10 pont, a célalak fennmaradó része 8 pont és 6 méteres átmérőjű a célzóna 5 pont.

-150 méteren: A célalak teljes magassága 150 cm, szélessége 90 cm.  A 90 cm átmérőjű kör 10 pont, a célalak fennmaradó része 8  pont és 7,5 méteres átmérőjű a célzóna, 5 pont.

-180 méteren: A célalak teljes magassága 170 cm, szélessége 100 cm. A 100 cm átmérőjű kör 10 pont, a célalak fennmaradó része 8  pont és 9 méteres átmérőjű a célzóna, 5 pont.
​

-210 méteren: A célalak teljes magassága 190 cm, szélessége 110 cm. A 110 cm átmérőjű kör 10 pont, a célalak fennmaradó része 8 pont és 10,5 méteres átmérőjű a célzóna, 5 pont.

​
Találatok értékelése:

A találatok értékelése a célköröknél a megszokott módon történik, a célzónáknál a vesszőhegy elhelyezkedése a mérvadó. 
​

A verseny menete:

     A versenyen induló versenyzőknek a nevezés során biztonságtechnikai ellenőrzésen kell részt venniük, melynek során biztonságos, ép felszerelést kell bemutatniuk a szervezők felé. A bemutatott íjat a szervezők matricával hitelesítik. A verseny során a versenyzőknek be kell tartaniuk a Magyar Íjász Szövetség biztonságtechnikai szabályzatát.  A versenyen vesszőt igen, íjat cserélni nem lehet, tehát mindkét versenyszámot egyetlen íjjal kell meglőni. Abban az esetben, ha a hitelesített íj, verseny közben használhatatlanná válik, megsérül, a versenybíró engedélyt adhat az íj cseréjére. Ebben az esetben az íj cseréjének időtartama nem haladhatja meg az 5 percet. Az íj cseréjéből a versenyzőnek a többi versenyzőhöz képest előnye nem származhat, kizárólag azonos, vagy gyengébb fonterejű íjra cserélheti sérült íját. A cserélt íjat szintén hitelesíteni kell. Az indokolatlan íjcsere kérése a versenybírótól, a versenyből való kizárást vonhatja maga után.

      Minden egyes távon 10 vesszővel lövünk. A lőállást vezényszóra elfoglaló versenyző csak 10 vesszőt tarthat magánál. Egy sorozat, tehát 10 vessző kilövésére maximálisan 3 perc áll a versenyző rendelkezésére. A vesszők kilövése után történik a találatok kiértékelése. A kiértékelésnél, a táblánál kizárólag a beírók és segédeik érhetnek a vesszőkhöz. Célzónában szintén csak a beírók és segédeik tartózkodhatnak.

    A 7 táv leküzdése után kezdődik a távlövés. Távlövés előtt ismételten ellenőriznie kell a versenyzőnek a felszerelésének épségét. A rendezők feladata biztosítani a versenyzőket, hogy a területen, versenyen kívüli lövésből visszamaradt vessző nem található. A feladat végrehajtásánál feltétlenül és kifejezetten ügyelni kell a versenytársak épségére, a feladat végrehajtásához szükséges tér biztosításával. Minden versenyzőnek 10 perc áll a rendelkezésére a maximum 10 darab vessző ellövésére. A vesszők begyűjtése 10 méteres szakaszonként történik. 150 méter alatti lövéseket nem értékelünk. Pontérték meghatározás: versenyzőnként egy (!) vesszőt értékelünk, 10 méterenként  1 0 pontot ér a legeredményesebb, leghosszabb lövése a versenyzőnek (pl.: 170 és 180 méter közötti lövés pontértéke 180 pont, 230 és 240 méter között 240 pont). A versenyen kénytelenek vagyunk a távlövésben felső határt szabni (százalékszámítás miatt), amit 500 méterben állapítunk meg. Amennyiben az adott feltételek mellett valaki ezt a határt túllövi, az elismerés mellett, új kihívás kerül meghatározásra.

Értékelés:

     A versenyző eredményességét a távcéllövés pontszáma és a távlövés legeredményesebb lövésének összesítése határozza meg.

Kategóriák:
  1. Pusztai íjak, hosszú íjak, vadászíjak, természetes anyagú íjak. Az íjak anyagukat és formájukat tekintve meg kell felelniük a Magyar Íjász Szövetség Történelmi Szakosztály szabályainak. A vesszők anyagukat tekintve fa testtel, gyakorló heggyel és madártollal ellátottnak kell lenniük,műanyag nyílajak (nock) engedélyezett ( szintén meg kell felelniük a Magyar Íjász Szövetség Történelmi Szakosztály szabályainak). A vesszőket a versenyzőknek olvasható módon, saját nevével kell megírnia. A zavartalan versenyzéshez legalább 12 darab egységesen festett, saját vesszővel kell készülnie a versenyzőknek.
  2. Nők, férfiak külön értékelve, 0-18 éves korig ifjúsági, 18-50 felnőtt, 50+ tiszteletreméltó kategória


Távcéllövő pálya építési terve:

X 210 méter

X 180 méter

X 150 méter

X 120 méter

X 90 méter                 X 90 méter

X 60 méter    X 60 méter    X 60 méter    X 60 méter

X 30 méter  X 30 méter  X 30 méter  X 30 méter   X 30 méter   X 30 méter

Lővonal

Kiegészítő biztonsági előírások:

Minden lőfeladat vezénylésre történjen! A pálya hossza a várható legnagyobb lövéstől legalább 100 méterrel hosszabb legyen! Rossz látási viszonyok között, ködben, sötétben a távlövés tilos! Kar és kézvédő használata feltétlenül ajánlott! Az íjtartó kézfejen közönséges kesztyű, egyujjas kesztyű, y-kesztyű,  vagy hasonló viselet hordható, de az nem erősíthető az íj markolatához. Egyedi védőfelszerelés használatának engedélyezése a versenybíró feladata, mely engedélyezés fő szempontja, hogy védőeszköz használható, de segédeszköz kizárt. Az íjászpályán elhelyezett biztonsági szabályzat minden esetben mérvadó.

Verseny lebonyolítása:


  • 8.00 órától- 9.45 –ig nevezés
  • 9.50 órától megnyitó, eligazítás
  • 10.00 órától versenykezdés
  • 14.00 órától- 15.00 óráig kiegészítő versenyszám (ez alatt az eredmények összesítése)
  • 16.00 órától eredményhirdetés

Díjazás:

Minden résztvevő elismerő emléklapot kap az általa elért eredményről. Női és férfi kategóriák első három helyezettje érmet kap. Az alap- és a  kiegészítő versenyszám (extrém távlövés) győztesei emléklapot kapnak, valamint bekerülnek a www.nyilegyenes.hu weboldalon nyilvántartott Hősök Csarnokába, valamint a résztvevők rangsorolva lesznek az ÚJ Örökranglistában.


A szabályzatot létrehozta:
Nyílegyenes IC. Szakmai Bizottság

Hunyi Tamás, Nyílegyenes Íjász Club elnök



Kunszentmiklós, 2021.01.20.

​

Proudly powered by Weebly